18.1 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Популарни намирници кои често се користат за појадок, а кои го скратуваат животот

НАЈЧИТАНО

Она што го внесуваме во телото е исто така важно за долговечноста.

Не е важно што јадете за првиот оброк. Ако наутро појадувате хранлив, остатокот од денот ќе се чувствувате подобро. Сепак, одредени намирници најдобро е да се избегнуваат, особено ако сакате да живеете долго.

Зашеќерени снегулки
Вкусни се и лесни за подготовка, но постојаното консумирање снегулки полни со шеќер може да остави трајни последици по вашето здравје.

Најпопуларните житарки обично се богати со шеќер и имаат многу малку протеини. Тоа значи дека ви го покачуваат шеќерот во крвта, а на крајот станувате многу нервозни и гладни.

Ова води кон јадење повеќе шеќер подоцна во текот на денот, што може да резултира со дијабетес или проблеми со срцето.

Сланина
Повеќето луѓе сакаат сланина, но како и со сите други намирници, не е добро да се претера. Станува збор за преработено месо кое е полно со сол, кое го зголемува крвниот притисок.

Покрај тоа, може да содржи адитиви како нитрати, кои се покажаа како нездрави за дигестивниот тракт.

Крофни и колачи
Одлично е понекогаш да се почестите со уживање, дури и за појадок, но ако го практикувате секој ден, може да добиете здравствени проблеми на вратот.

За почеток, крофните и колачите се калорични. Сепак, најголемиот проблем е количината на шеќер во нив.

Откако ќе изедете такво нешто, вашето тело мора да произведе доволно инсулин, а наглото зголемување на шеќерот секогаш ќе доведе до нагло опаѓање на шеќерот, поради што ќе ви требаат повеќе јаглехидрати и шеќер.

Колбаси и виршли
Слично на сланината, и колбасите можат да доведат до здравствени проблеми бидејќи се премногу обработени.

Шеќерни пијалоци
Иако ова технички не е храна, туку пијалок, многумина го прескокнуваат појадокот наутро и пијат различни пијалоци од кафе.

Често се многу зашеќерени, што може да ги зголеми воспалителните процеси во телото, како и да го зголеми ризикот од дебелеење доколку ги пиете секој ден, пишува Eat This Not That, пренесува N1 Zagreb.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО