2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Популарна европска метропола забранува сообраќај на голем број ромобили?

НАЈЧИТАНО

Електричните скутери ги има насекаде, но со нив доаѓаат и одредени проблеми.Во Париз, електричните скутери станаа толку непријатност и закана за општеството што градот размислува да ги забрани целосно.

Во градот моментално има повеќе од 15.000 електрични скутери за изнајмување, поделени помеѓу три оператори: Lime, Dot и Tier. Нивните лиценци истекуваат во февруари 2023 година и се чини дека нема да бидат обновени. Градскиот совет на Париз размислува да им ги одземе лиценците на овие оператори поради зголемениот број несреќи и, за жал, смртни случаи, пишува HAK Review.

Според заменик-градоначалникот Дејвид Белијард, кој е и политичар од Партијата на Зелените задолжен за транспорт во Париз, штетата предизвикана од електричните возила е преголема и нивното континуирано работење може да се смета за небезбедно. Последниот збор ќе го има градоначалничката на Париз, Ан Идалго.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО