3.3 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Популарна дестинација, која повеќе не се справува со огромниот број туристи

НАЈЧИТАНО

Научниците проценуваат дека до летото 2025 година на Бахамите ќе има повеќе од 680 милиони тони пластичен отпад на своите брегови, бидејќи не можат да се справат со толку големо количество ѓубре што се акумулира секој ден.

Прекрасни песочни плажи, тиркизно море и палми со фото-мотиви на Бахамите, затоа малата островска земја во Атлантскиот Океан често ја нарекуваат „рај на земјата“.

А има и друга страна на овој карипски бисер, што не може да се види ниту на разгледниците. Идиличните плажи, возбудливиот ноќен живот, луксузните хотели и пристапниот шопинг ги ставија Бахамите на врвот на најпосакуваните туристички дестинации, но тоа има последици по нивната природна убавина. Туризмот, од кој живеат Бахамите, стана преголем товар за островската држава, која тешко се справува со отпадот, особено со пластиката.

Активистката Кристал Амброуз предупредува дека Бахамите се дави во пластика. И тоа е главно поради хипертуризмот. Поради недостаток на простор и ресурси за рециклирање, жителите мора да го палат отпадот, но да го закопуваат.

„Кога пловев околу Бахамите, се згрозив кога видов толку многу ѓубре. Навистина се изнервирав. Се прашував како луѓето можат да започнат нешто такво. Кога почнавме да го одвојуваме отпадот, видов овесни четки, чешли и пластични вилушки и сфатив дека тоа се и мој отпад, тоа се работите што ги користам секој ден. Сфатив дека и јас сум дел од проблемот. И, исто така, може да биде дел од решението. Тоа за мене беше будење“, открива активистот.

Научниците проценуваат дека Бахамите ќе произведат повеќе од 680 милиони тони пластичен отпад на нивните брегови до летото 2025 година. Поради океанските струи, отпадот од Западна Африка и јужниот дел на Карибите пристигнува на Бахамите, што резултира со песочни плажи полни со микропластика. Како што се менува климата, така се менуваат и ураганите, а Бахамите немаат инфраструктура освен капацитет да се справи со отпадот што го оставаат зад себе.

За да се промени ситуацијата на Бахамите, како и во светот, Кристал смета дека секој би морал да биде свесен колку отпад всушност создава, да се едуцира и да преземе акција. Исто така, важно е да ги научиме децата од мали нозе за сите начини на кои можат да помогнат во решавањето на единствениот дом што го имаме, пренесува punkufer.dnevnik.hr

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО