16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Популарната група Flirrt слави 25 години од создавањето

НАЈЧИТАНО

Како си? е нова песна на групата Флирт, која годинава слави четврт век од создавањето. А како е бендот кој е втиснат во ДНК на словенечката популарна музика после 25 години?

„Сега сме супер. Признавам, сепак, дека во меѓувреме се случило неколку пати да бидеме сè само не одлични. На крајот го напуштив бендот во 2003 година. Шест години подоцна, се вративме. Потоа, кога сменив некои членови во 2018 година, за малку ќе се откажав повторно. Јавноста исто така не знае дека Flirrt речиси престана да работи во април 2018 година. Но, потоа дојдоа Стефан, Матјаж, Домен и Клемен и ми ја вратија надежта во мојот музички дом, што секако е Flirrt“, резимира лицето, пејачот и автор на бендот жив четвртина век. , Рок Луначек.

Песната Како си кај е почит кон крајот на 90-тите. Флертот беше создаден тогаш, постигна речиси сè што беше можно во тоа време, ги исполни салите и со албуми и хитови од тоа време, како Ромео и Јулија, Во моето тело, Кога таа не е, Нејзината балада, Таа, Бакни ме, Првпат, Inja, Morning Striptease… ја потресе музичката сцена бидејќи станаа популарни, така да се каже преку ноќ.

„Навистина сме во добра форма. Така е и нашата публика. Концертите се преполни, луѓето постојано пеат со нас и навистина сме среќни што имаме толку добра публика. Нов и оној кој патува со нас веќе 25 години. Има многу носталгија за претставите. Благодарни сме за се убаво. Порано на успехот гледавме поинаку; денес сме свесни дека популарноста доаѓа и си оди. Но, музиката останува. А нашата музика е и ќе го преживее тестот на времето“, вели Рок Луначек.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО