25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Популарен коктел опасен по здравјето: Срце на удар!!!

НАЈЧИТАНО

Популарниот коктел може многу да му наштети на здравјето на вашето срце.После долг и напорен ден, многумина ќе одлучат да се почестат со коктел и мирно да уживаат во вечерата.

Некои ќе се одлучат за еспресо мартини за да се релаксираат, но и да го оживеат кофеинот содржан во овој коктел.

Впрочем, овие коктели се исклучително популарни во баровите бидејќи ги има во различни вкусови, а нудат и пријатна арома на кафе што натера многу луѓе да го засакаат.

Сепак, еспресо мартини може да биде исклучително лошо за вашето срце.

Мешавина од алкохол и кофеин што е стимуланс е нешто што може да има „штетни ефекти врз срцето и сите системи на органи“, објаснува д-р Сиднеј Грин.

„Кофеинот го забрзува срцето, го зголемува крвниот притисок и го активира централниот нервен систем“, вели Грин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО