3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Поплава во Сплит, снег паѓа на планините, најлошото допрва доаѓа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прогнозата денеска се оствари и за подрачјето на Далмација, обилен дожд падна врз градот и буквално потопи делови од Сплит. Низ градот течат поплави, кои се резултат на големо количество врнежи, за краток временски период, што е вистински предизвик за фекалната канализација.

Системот за предупредување за метеоаларм, кој го изработија метеоролозите на Државниот хидрометеоролошки завод, е во сила на целото подрачје на Далмација, поради опасност од обилни врнежи, со можност за појава на град. Постои можност и денес да се формираат пијавици на море.

Во останатиот дел од денот многу нестабилно време низ земјава, а од утре уште почести врнежи од дожд низ земјава. За време на викендот снег се очекува и во поголем дел од внатрешноста.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img