5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Помошникот на Зеленски е сигурен дека Украина ќе добие тенкови и системи со дострел од 300км

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украина стана де факто членка на НАТО, вели украинскиот министер за одбрана во интервју за Би-Би-Си, велејќи дека тоа е затоа што западните земји поради загриженост го смениле начинот на размислување.

– Оваа загриженост за следното ниво на ескалација, за мене, е некаков протокол. Украина како земја и вооружените сили на Украина станаа членка на НАТО. Де факто, не де јуре (со закон). Затоа што имаме оружје и разбирање како да го користиме – изјави Олексиј Резников кој е близок со претседателот Володимир Зеленски.

Министерот вели дека е сигурен дека Украина ќе го добие долго бараното оружје, вклучително и тенкови и борбени авиони, бидејќи Украина и Русија се чини дека се подготвуваат за нови офанзиви на пролет.

Украина со години се обидува да се приклучи на воениот сојуз меѓу САД, Канада и 28 европски земји, нешто што претседателот Владимир Путин го опиша како безбедносна закана за Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се заложи за брз пристап, но не е јасно дали полноправното членство е нешто што членките на Алијансата сериозно ќе го разгледаат дури и по завршувањето на војната и покрај ветувањата за поддршка.

– Зошто (би било) контроверзно? Вистина е. Тоа е факт. Сигурен сум дека во блиска иднина ќе станеме членка на НАТО, де јуре – додава Резников.

Во меѓувреме битките продолжуваат за малиот град Соледар, во источниот регион Доњецк, во некои од најинтензивните битки во речиси 11-месечната војна.

Ситуацијата во Соледар беше „многу тешка“, рече Резников, но „под контрола“. Тој рече дека борците на Вагнер практикуваат да напаѓаат „бран по бран по бран“, што довело до голем број смртни случаи, и дека Евгениј Пригожин, главниот командант на групата Вагнер која ги води офанзивите е заинтересиран за можните економски придобивки од заземањето на подземните рудници за сол во градот, најголеми од својот тип во Европа.

– Ќе заработат пари од крв – вели Резников за Пригожин и платениците од Вагнер.

Соледар е на околу 10 километри (шест милји) од Бахмут, стратешки град каде што украинските и руските сили беа вклучени во повеќемесечна војна на трошење што предизвика широко уништување и големи загуби на двете страни. Таму, платеници на Вагнер се исто така распоредени во голем број, а се верува дека Пригожин си го поставил за лична цел освојувањето и на овој град.

Групата, рече Резников, „треба да достави некаков доказ за да изјави дека се подобри од редовните вооружени сили на Руската Федерација“. Доколку биде запленет, Бахмут може да го отвори патот за руски притисок кон Краматорск и Славјанск, двете украински упоришта во Доњецк, регион кој беше клучна цел на Русите.

Ќе ги  добие ли Украина потребните тенкови? Додека Полска и Британија за прв пат открија дека планираат да испорачаат, Резников изјави дека е сигурен дека Украина ќе добие „тенкови, борбени авиони или авиони и оружје со долг дострел за да погоди цели на 300 километри“ бидејќи „работите се менуваат“ во западните земји.

Тој ја отфрли загриженоста дека најавите за испорака би можеле да предизвикаат драстичен руски одговор.

– Имам војна во мојата земја – рече тој.

– Тие ги гаѓаат моите градови, моите болници, моите градинки, моите училишта. Убија многу граѓани, многу граѓани. Тие се армија од силувачи, убијци и ограбувачи. Кое е следното ниво на ескалација? – прашува министерот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img