0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Помага и при здравствени проблеми: За што можете да користите сода бикарбона?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сода бикарбона, позната и како натриум бикарбонат, има неколку придобивки кои ги надминуваат печењето и готвењето, од намалување на металоиди до смирување на чешање на кожата. Еве за што можете да користите сода бикарбона.

Ја намалува горушицата
Сода бикарбона може да биде совршена помош за ублажување на горушица. Доцентот по клиничка медицина и доцент Никет Сонпал објаснува дека сода бикарбона „може да помогне во лекувањето на горушица со неутрализирање на стомачната киселина бидејќи сода бикарбоната е основа“.

„Растопете една лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода и испијте го овој раствор полека. Меѓутоа, ако имате секојдневни симптоми на горушица, треба да го посетите вашиот лекар – овој лек е за повремени симптоми“, вели Сонпал.

Помага при херпес
Сода бикарбона може да помогне во смирување на рани или рани во устата.

„Измивањето со сода бикарбона и вода ги неутрализира киселинските чиреви и може да ја смири болката“, вели Кенди Себолд, стоматолог.

Откако ќе ја исплакнете устата со овој раствор, би требало полесно да јадете. Измешајте половина лажичка сода бикарбона со половина чаша топла вода, а потоа исплакнете ја устата.

Ги штити забите од наслаги
Четкањето на забите со сода бикарбона може да помогне во заштитата на забите од оштетување и наслаги.

„Сода бикарбона е нежно средство за чистење кое ефикасно ги отстранува површинските дамки од забната глеѓ без да биде премногу абразивно“, истакнува стоматологот Џаред Кокс.

Тој додава дека употребата на сода бикарбона може да има антибактериски ефекти и може да помогне да се отстранат бактериите поврзани со наслагите.

Ги избелува забите
Стоматологот Себолд наведува дека е откриено дека сода бикарбона отстранува многу дамки од забите, па забите се избелуваат со користење на неа.

„Но, сода бикарбона не содржи флуор што се бори против расипување на забите“, објаснува таа и советува да се користи сода бикарбона неколку пати неделно, заедно со паста за заби со флуор во другите денови.

Чистење на храна
Ако сакате ефикасно да ги исчистите вашите производи, сода бикарбона е моќно средство за чистење и нема да го контаминира или уништи вашиот зеленчук и други производи.

„Најдобар начин да се избегне конзумирање пестициди е да се лупи кората од овошјето и зеленчукот, но некои студии покажуваат дека 15 минути натопување на овошје и зеленчук во мешавина од сода бикарбона и вода може да ги убие речиси сите пестициди“, вели докторката Лина Великова.

Природен дезодоранс
Ако барате природен дезодоранс, сода бикарбона може да ви помогне. Др. Сонпал истакнува дека сода бикарбона може да го отстрани мирисот на пот така што мирисите ги прави помалку кисели. „Обидете се да ставите сода бикарбона на пазувите и можеби ќе ја забележите разликата“.

Ги ублажува изгорениците од сонце
Ако добиете изгореници по прекумерна изложеност на сончева светлина, бањата со сода бикарбона може да помогне да се намали болката.

„За да направите купка со сода бикарбона, додадете 1 до 2 чаши сода бикарбона во када со млака вода. Погрижете се делот од телото со изгорениците да е добро натопен“, советува д-р Сонпал.

Помага при осип на кожата
Ако имате егзема или некој друг осип што предизвикува чешање, сода бикарбона може да биде вашиот мелем. Националната фондација за егзема препорачува мешање 1/4 шолја сода бикарбона во млака вода и киснење до 15 минути, а потоа, додека кожата е сè уште влажна, нанесете крема на рецепт и кремаста крема за заштита на кожата.

Ако чешањето е прилично интензивно, The Healthy препорачува да нанесете паста од сода бикарбона за да го намалите чешањето.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img