9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Пол Макартни го слави својот 80-ти роденден и ќе биде најстариот изведувач на култниот фестивал

НАЈЧИТАНО

Легендарниот Пол Макартни во сабота ќе наполни 80 години, а само една недела подоцна ќе биде најстариот изведувач на фестивалот Гластонбери.

Дури се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане господар.

Не е лошо за момче од работничко семејство од Ливерпул кое е на врвот на светските топ листи речиси 60 години.

Помеѓу Битлси, работа со Вингс и соло кариера, Макартни напиша и ко-напиша повеќе од 50 синглови кои беа меѓу првите 10.

За време на „заклучувањето“, Мака, како што љубезно го нарекуваат, го сними албумот „McCartney III“ кој стана негов прв соло албум на врвот на топ листите во Велика Британија од 1989 година.

Макартни и Битлси се вратија во центарот на вниманието на јавноста минатата година благодарение на осумчасовниот документарен филм на режисерот Питер Џексон „Get Back“ за снимањето на нивниот албум „Let It Be“ од 1970 година.

Заедно со низата настани по повод неговиот 80-ти роденден во Ливерпул, британските медиуми пишуваат дека тој би можел да стане господар, 25 години откако станал витез.

Немерливи заслуги за културата

Извор изјави за Сан во март дека „се разгледува идејата да му се понуди можност да влезе во Домот на лордовите“.

„Тој ѝ служеше на британската култура неверојатно, така што тоа би можело да биде соодветна чест и признание за сето она што го направи за својата земја“.

Во 2011 година, Макартни се ожени со третата сопруга, американската наследничка Ненси Шевел (62) и има осум внуци. Списокот на богаташите на The Sunday Times проценува дека парот заедно вреди 861 милион фунти (7,5 милијарди куни).

Тој се ожени по тешкиот развод од поранешната манекенка и активистка Хедер Милс во 2008 година, која го напушти шестгодишниот брак со 24,3 милиони фунти.

Роден во пристанишниот град Ливерпул во северозападна Англија, Макартни го запознал Џон Ленон кога имал 15 години и заедно го формирале бендот Quarrymen кој на крајот прераснал во Битлси.

Мекартни, Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар станаа синоним за мноштво од бурни обожаватели, фризури со џогер и слика од нив четворица на зебра на улицата Аби во Лондон.

Едноставно кажано, тие беа едно од најсилните културни влијанија во нивната ера.

Тие се и најпродаваниот бенд во историјата. Нивната куќа ЕМИ проценува дека продале повеќе од милијарда плочи и касети.

Неуморно имагинативно, бендот сними песни кои лесно се паметат што ја поттикнаа „Beatlemania“ во 1964 година, развивајќи стил кој вклучуваше секакви влијанија, од психоделија до кантри.

Скршено срце

Ленон и Макартни формираа едно од најпознатите партнерства на 20 век, но нивните креативни разлики на крајот доведоа до колапс на Битлси во 1970 година.

Макартни го основа Wings со својата прва сопруга Линда во 1971 година, и благодарение на неговото чувство за музика, на кое му должиме класици како што се „Hey Jude“ и „Blackbird“, тој продолжи со новиот бенд да жида хит по хит десет години.

Линда, истакнат фотограф и активист за правата на животните, почина од рак на дојка во 1998 година. По 29 години брак, Макартни рече дека тоа „целосно му го скршило срцето“.

Но, тој се врати кон крајот на следната година со нов албум, главно со кавери, и ја продолжи експерименталната традиција на Битлси – објави техно албум и две класични дела со повеќе од десет соло албуми.

Има снимено и познати дуети со Мајкл Џексон и Стиви Вондер, а во 2012 година настапи со Нирвана за жртвите од ураганот Сенди во Њујорк.

А неговата најслушана песна на Spotify, повеќе од која било песна на Битлси, е неговата соработка со Канје Вест и „FourFiveSeconds“ на Ријана.

Покрај музиката, пејачот се испроба и во сликарството, го режираше филмот „Give My Regards To Broad Street“ и беше вклучен во активизам во области кои се движат од правата на животните до мирот меѓу Израел и Палестинците.

Има син и четири ќерки, меѓу кои и познатата модна дизајнерка Стела.

Од четирите Битлси, двајца починаа: Ленон беше убиен во Њујорк во 1980 година, а Харисон почина од рак во 2001 година.

Тапанарот Ринго Стар е многу жив и би требало повторно да оди на турнеја подоцна оваа година, иако има 81 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО