14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Полскиот институт ја класифицира домашната мачка како „инвазивен странски вид“

НАЈЧИТАНО

Угледен полски научен институт ги класифицира домашните мачки како „инвазивен вонземски вид“, наведувајќи ја штетата што ја предизвикуваат на птиците и другите диви животни. Биологот од Полската државна академија на науките, Војчех Солаж, го внесе „Felis catus“, научното име за домашната мачка, во националната база на податоци на Институтот за заштита на природата.

Базата на податоци веќе имаше 1.786 други видови наведени без приговор, изјави Солаж за Асошиејтед прес, додавајќи дека критиките упатени кон него за „инвазивниот странски вид број 1.787 можеби биле резултат на некои медиумски извештаи кои создале лажен впечаток дека институтот повикува за евтаназија на диви животни.“ и други мачки“.

Тој додаде дека постои консензус меѓу научниците дека домашните мачки имаат штетно влијание врз биолошката разновидност поради бројот на птици и цицачи што ги ловат и убиваат и дека тие „100 отсто ги исполнуваат“ критериумите да бидат вклучени меѓу „странските инвазивни видови“. .

На почетокот на овој месец, Полската академија објави напис на својата веб-страница во која се обиде да го објасни својот став и изјави дека се „против секаква суровост кон животните“.

Во текстот се наведува дека класификацијата е во согласност со насоките на Европската Унија.

Според строго научна гледна точка, мачката е окарактеризирана како „туѓо животно“ во Европа, бидејќи веројатно била припитомена пред околу 10.000 години на Блискиот Исток.

Институтот, исто така, препорача сопствениците на мачки да го ограничат времето што нивните миленици го поминуваат на отворено за време на сезоната на размножување птици.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО