25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Полска депортира 10 Британци осудени за сексуално насилство

НАЈЧИТАНО

Десет лица осудени за сексуален напад во Британија пристигнаа во Полска по руската инвазија на Украина, наводно за да пружат хуманитарна помош, но полските власти ги депортираа. Тоа   го соопшти портпаролот на британската Национална агенција за криминал, јави ДПА.

Според портпаролот, овие лица, сите со пресуди за сексуални злосторства, заминале во Полска во првите шест недели по почетокот на руската инвазија на Украина. Има околу 5.000 деца без придружба кои избегале од Украина на полска територија, додаде портпаролот.

Според него, десетте осуденици требало да ја известат британската полиција за нивните намери да патуваат, а по пристигнувањето да се изјаснат за што се осудени, но тие не направиле ниту едно ниту друго. Агенцијата им достави на полските имиграциски и полициските власти информации за спорните лица и им беше наредено да ја напуштат Полска.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО