7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Полицијата потврди, имало пропусти во обезбедувањето на Шинзо Абе

НАЈЧИТАНО

Имаше пропусти во обезбедувањето на поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе, кој беше убиен за време на предизборен митинг, изјави денеска началникот на локалната полиција Томоаки Онизука.

– Мислам дека е неспорно дека имало проблеми со мерките за обезбедување на поранешниот премиер Абе – изјави на прес конференција началникот на полицијата на префектурата на градот Нара.

Тој вети дека ќе ги преземе сите неопходни мерки за истрагата.

Сепак, Онизука не кажа за кои конкретни пропусти станува збор.

Абе беше застрелан од напаѓач за време на говор во Нара, по што бил пренесен во болница, каде што починал. Полицијата го привела напаѓачот, кој ја признал вината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО