5.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Полицајците тврдат дека стаорците ги изеле нивните 200 килограми запленети канабис

НАЈЧИТАНО

Полицијата во Индија ги обвини стаорците за уништување на речиси 200 килограми канабис што претходно ги заплени од дилери и „складирани“ во просториите на полициската станица.

„Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се заштити дрогата од нив“, изјави судот во државата Утар Прадеш.

Судот побара од полицијата како доказ да ја прикаже запленетата дрога, а судијата Санџај Чаудари наведе дури три случаи во кои глодари уништиле запленета марихуана.

Стануваше збор за залихи кои требаше да се користат како доказ во судот во случаи на трговија со дрога.

Во една од наредбите, кога судот побарал од полицијата да ја покаже запленетата дрога, било наведено дека стаорци изеле 195 килограми канабис.

Во друг случај, со 386 килограми дрога, полицијата поднела пријава во која се наведува дека „стаорци“ „изеле дел“ од канабисот.

Судијата Чаудари рече дека околу 700 килограми марихуана запленети од полицијата биле „складирани“ во магацините на полициските станици во областа Матура и дека целата дрога била „загрозена од стаорци“.

Тој посочи дека полицијата не е стручна за решавање на овој конкретен проблем и советува запленетата дрога во иднина да се заштити од „бестрашни глодари“ за наместо да се чуваат во полициските магацини, да се продаваат на истражувачки лаборатории и медицински компании. , а приходите одат во државниот буџет.

Индиските медиуми потсетуваат дека во 2018 година осум аргентински полицајци беа отпуштени откако обвинија глувци за исчезнувањето на половина тон канабис од полицискиот магацин. Но, експертите го оспорија нивното тврдење, велејќи дека животните „едвај можат да ги заменат лековите за храна“ и дека во тој случај ќе има многу мртви глодари во магацините.

Студијата од 2019 година покажа дека лабораториските глувци, откако конзумирале тесто внесено со канабис, „станале помалку активни и нивната телесна температура се намалила“.

Во 2017 година, полицијата во источната држава Бихар ги обвини стаорците за конзумирање на илјадници литри конфискуван алкохол, една година откако државата ја забрани продажбата и консумирањето алкохол.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО