7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Покриеноста на 5G мрежата во Хрватска достигнува меѓу 60 и 70 проценти

НАЈЧИТАНО

Покриеноста и достапноста на 5G мрежата во Хрватска е зголемена од издавањето лиценци за овие фреквенции минатото лето на 60 до 70 отсто, а се подготвува и нова аукција за постоечките фреквенции, која ќе се одржи на почетокот на 2023 година, рече претседателот на Советот на ХАКОМ, Тонко Обљен на денот на 5G на ХАКОМ.

Ова е трет ден за 5G организиран од Хрватската агенција за регулаторна мрежа (ХАКОМ), откако не се одржуваше две години поради пандемијата.

„За две години откако немаше 5G, се случија многу. Доделени се фреквенции, а се подготвува нова аукција за постоечките фреквенции на кои лиценците им истекуваат во 2024 година и сакаме телекомите да имаат време да се подготват“, изјави Обуљен за Хина.

Според него, сè уште е тешко да се процени колку пари ќе донесе новата аукција во државниот буџет, бидејќи тие допрва ќе разговараат со телекомуникациите, и кои се нивните амбиции, а како што се издвојува најголемиот дел од спектарот на национално ниво, аукцијата се очекува да учествуваат сите.

Тој исто така нагласи дека ХАКОМ е задоволен што гледа дека пазарот за електронски комуникации и 5G во Хрватска се развива, што секако ќе придонесе за подобра позиција на Хрватска на дигиталната карта на Европа и во ЕУ ДЕСИ индексот за степенот на дигитализација на општеството.

И оваа година на денот на 5G се претставени различни стартапи кои развиваат решенија за 5G технологија, при што Обљен рече дека некои од оние кои биле на почетокот на првиот 5G ден веќе имаат развиени бизниси, а многумина работат ширум светот.

Еден од нив се автомобилите Rimac, кои ги претставија своите визии и производи на денешниот 5G ден, во кој голема улога игра брзото поврзување на 5G.

„Очекуваме за пет-шест години „бум“ на услуги и решенија на 5G, што е навистина применливо во сите сегменти на животот и работата, особено во транспортот, автомобилската индустрија, здравството и медицината, енергијата и сите останати“, рече Обуљен.

За состојбата на пазарот и очекувањата годинава, Обуљен рече дека пазарот постојано расте, но веќе не со големи скокови, бидејќи сите телекоми нудат конвергирани услуги и многу инвестираат, а се работи и за заситеност на пазарот, но за раст се очекува и оваа година.

Директорот на ХАКОМ, Миран Госта, смета дека цените и на овој пазар ќе мора да растат бидејќи растат сите инпути за телекомуникациите, а особено ги загрижува поскапувањето на струјата, што е многу важно за нивниот бизнис. Сепак, вели тој, тешко е да се процени колку ќе пораснат цените и кога.

Срѓан Скок од Алгебра на денот на 5G рече дека 5G е нов катализатор за новата генерација на напредни енергетски системи и дека 5G има голем потенцијал за примена во енергијата. Постои и т.н паметната мрежа како нова напредна мрежа или нови технолошки решенија на старата електроенергетска мрежа, во која 5G ќе биде важна, а која е поврзана и со автомобилската индустрија, развојот на нови апликации и технолошки компании.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО