2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Покачениот холестерол може да укаже и со необично чувство во нозете

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Холестеролот е дел од нашето тело. Иако има лоша репутација, помага да се изградат здрави клетки. О промовира ефикасен проток на крв, но работите стануваат опасни кога нивото на холестерол во крвта претерано се зголемува.

Ова може да доведе до формирање на масни наслаги или наслаги на ѕидовите на крвните садови. Тогаш протокот на крв во ткивата станува отежнат, што негативно влијае на здравјето на срцето и го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар.

Холестеролот е поделен на добар – HDL и лош – LDL. Лошиот холестерол, кој се таложи во артериите, може да не покажува никакви симптоми. Затоа се нарекува тивок убиец.

Други знаци на ПАД поврзани со висок холестерол вклучуваат вкочанетост или слабост во нозете, слаб пулс во нозете или стапалата, сјајна кожа на нозете, промена на бојата на кожата на нозете, побавен раст на ноктите на нозете, рани на прстите, стапалата, и нозе кои не заздравуваат, болка, еректилна дисфункција и опаѓање на косата или побавен раст на влакната на нозете, додаваат од клиниката Мајо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Полициски комесар на КС поднесе оставка: Еве што кажа

Полицискиот комесар Нусрет Селимовиќ поднесе оставка до министерот за внатрешни работи и до Владата на кантонот Сараево. Неговата изјава ја пренесуваме во целост: „Заштитајќи го интегритетот...

Граѓаните ги вознемири пробивањето на звучната бариера во Загреб: „Зградата се тресеше!“

Малку по 10:30 часот во Загреб се слушна силен тресок. Како што јавуваат читателите, силен тресок се слушнал во западниот дел на градот, но се...

Годинешната Евровизија под слоганот „обединети од музиката“ го објави и логото

Годинешниот Евросонг, кој ќе се одржи во Ливерпул, ќе го носи слоганот „обединети од музиката“, додека на логото се гледаат две срца како чукаат...
spot_img
spot_img
spot_img