8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Покажување на сила: Качувањето на американскиот носач е порака до Северна Кореја

НАЈЧИТАНО

Американски носач на авиони се вкотви во петокот во Јужна Кореја за прв пат по четири години, придружувајќи им се на другите воени бродови во демонстрација на сила за да испрати порака до Северна Кореја.

Американскиот воен брод Роналд Реган и други бродови од ударната група се укотвија во поморската база во Бусан, пристанишен град на југот на земјата.

Нивното пристигнување претставува најголемо распоредување на воени бродови во областа. Станува збор за зајакнување на „стратешките капацитети“ во таа област како средство за одвраќање насочено кон комунистичка Северна Кореја, односно зачувување на регионалната безбедност.

Командантот на ударната група, адмирал Мајкл Донели, рече дека станува збор за зајакнување на односите со јужнокорејските сојузници и интероперабилноста меѓу двете морнарици, додавајќи дека „пораките им се препуштени на дипломатите“.

„За нас ова е можност да вежбаме тактики и операции“, рече Донели.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол, кој е на функција од мај 2022 година, се залага за заеднички воени маневри со САД и други покажувања на воена моќ како предупредување за Северна Кореја, која изврши рекорден број ракетни тестови оваа година.

Пјонгјанг одбива да го прекине развојот на својата нуклеарна програма и проектили.

Аналитичарите велат дека Пјонгјанг би можел повторно да почне да тестира нуклеарно оружје за прв пат од 2017 година.

Ова е прва посета на американски носач на авиони на Јужна Кореја од 2018. Оттогаш е намален бројот на заеднички воени вежби, а зголемени се и дипломатските активности поврзани со Северна Кореја, но преговорите со Пјонгјанг сè уште се во мирување.

Сега се поставува прашањето каква би била улогата на 28.500 американски војници распоредени во Јужна Кореја доколку избие војна за Тајван.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО