12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Познати се членовите на жирито за наградата Милан Младеновиќ 2022 година

НАЈЧИТАНО

Фондацијата Милан Младеновиќ и годинава традиционално ќе ја доделува наградата Милан Младеновиќ, а одлучено е кои ќе бидат овогодинешните членови на жирито.

Наградата се доделува за најдобра песна на територијата на поранешна Југославија, врз основа на одлуката на стручното жири кое го сочинуваат оваа година – Миле Кекин (Хрватска), автор и фронтмен на групата Ладно пиво; Соња Лончар (Србија), пијанистка и професорка, членка на ЛП Дуа; Матјаж Манчек (Словенија), уредник на музички програми на љубљанската културна установа „Кино Шишка“; Едо Плованиќ (Хрватска), основач на порталот Muzika.hr и Драгиша Ускоковиќ Чима (Србија), басист и поранешен член на ЕКВ.

Конкурсот за наградата Милан Младеновиќ 2022 година ќе биде објавен на 1 мај, а Соња Лончар откри какви песни очекува жирито да слуша и како го замислува добитникот на Наградата.

„Една песна може да биде од кој било жанр, но најдобро е ако е доволно храбра да ги надмине постоечките жанрови и да ни донесе нешто сосема ново“, рече таа.

Матјаж Манчек вели дека жирито ќе го цитира креативниот дух на Милан Младеновиќ во потрага по авторски силни, автентични, авторски песни.

„Бидејќи ова е наградата Милан МЛАДеновиќ, бараме млади творци, млада креативност, млада музика. Затоа, доколку се сметате себеси за млад автор, млад бенд и имате млада песна што го содржи семето на безвременоста, аплицирајте за конкуренција“, рече тој.

А Миле Кекин се надева дека ќе слушне свежа авторска „крв“ за време на жирито.„Не мора да си фантастичен музичар или фантастичен пејач, но максимално ќе ја ценам оригиналноста – нешто ново и освежувачко.

Едо Плованиќ има специфичен став за добра песна и рецепт што ќе го примени за време на аудицијата на кандидатите кои се пријавуваат на конкурсот:

„За една песна да биде успешна, таа треба да биде пренослива за публиката – таа треба да ја разбере, прифати и усвои.

Драгиша Ускоковиќ Чима имаше среќа да создава со Милан Младеновиќ, а како член на жирито за наградата Милан Младеновиќ 2022 година ќе се води од вредностите што ги реализирал во тој период, а тоа е секогаш да чувствува искреност и автентичност: Самиот Милан би ја пречкртал секоја песна што личи на Екатерина!

Наградата Милан Младеновиќ е основана со цел да се поттикне музичкото творештво кое се карактеризира со вредностите својствени на уметничкото наследство на Милан Младеновиќ. Ќе се додели по четврти пат на свеченоста на 21 септември, денот на раѓањето на Милан.

Добитник на првата награда, која беше доделена во 2019 година, беше бендот Артан Лили со песната „Д.Е.П.Р.А“, а втор лауреат беше групата Драм 2020 година со песната „Дај ми се“, а во 2021 година наградата отиде во Ana & The Changes за песната „Ту“.

Фондот за наградата Милан Младеновиќ 2022 е 3.000 евра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО