2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Познатиот актер исчезна на планинарење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Британскиот актер Џулијан Сендс (65) исчезна минатиот петок додека планинареше на планината Болди во Калифорнија, соопшти канцеларијата на шерифот во Сан Бернардино.

Откако на 13 јануари му се изгубиле сите траги, спасувачите излегле на терен, но потрагата морала да биде прекината поради лошите временски услови и опасноста од лавина, објаснила портпаролката на канцеларијата на шерифот, пренесе Си-Ен-Ен. Потрагата потоа беше продолжена со дронови, но поради временските услови и таа беше ограничена, додаде таа.

Канцеларијата на шерифот во Сан Бернардино ги предупреди планинарите да ја избегнуваат планината Балди поради силните ветрови и мразот, а во објавата на Фејсбук се вели дека спасувачките тимови морале да реагираат на планината и околината 14 пати во изминатите четири недели.

„Овие спасувачки мисии беа за изгубени, заглавени или повредени планинари. За жал, во текот на претходните четири недели, двајца планинари не го преживеаја падот. Неодамнешните снежни и ледени бури не се погодни за планинари, дури и за оние кои мислат дека се многу искусни“, соопшти канцеларијата на шерифот.

Сендс е познат по филмовите „Room with a View“, „Fields of Death“, „Leaving Las Vegas“, а една од последните улоги му беше во серијата „What/If“ на Нетфликс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img