4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Познатата причина за колапсот на американскиот воздушен сообраќај

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прекинот на компјутерот што ја принуди американската регулаторна управа за цивилно воздухопловство (ФАА) привремено да ги прекине домашните летови во САД на 11 јануари, беше предизвикан од подизведувач кој случајно избришал датотеки, соопшти ФАА во четвртокот.Агенцијата веќе го припиша неуспехот, поради кој илјадници летови беа откажани и одложени на 11 јануари, на оштетување на датотеката со база на податоци.

Првичниот извештај покажа дека подизведувачот „ненамерно ги избришал датотеките додека работел на усогласување на главната и секундарната база на податоци“, додава агенцијата.

Истрагата продолжува, но агенцијата посочува дека се уште не нашла докази кои би го поврзале инцидентот со злонамерен чин или хакерски напад.

ФАА сега работи на тоа компјутерскиот систем за кој станува збор, кој во реално време ги предупредува членовите на екипажот за можна опасност на земјата и во воздухот, да биде „поотпорен“.

Американскиот секретар за транспорт Пит Бутиџиг на 11 јануари изјави дека побарал од FAA да ја открие причината за проблемот и да каже зошто системите кои треба да обезбедат нормално функционирање во случај на дефект не функционираат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img