Позитивното влијание на пониските температури врз здравјето

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Истражувањата потврдија дека луѓето се попродуктивни ако температурата во просторијата во која се наоѓаат е пониска.

Зимата може да биде добра за здравјето. Спортските активности на снег не се само забавни туку и корисни. За почеток, тие го зајакнуваат срцевиот мускул. Во исто време, во текот на зимата, телото троши повеќе калории бидејќи му се потребни за да се загрее.

Дури и во текот на ноќта, потрошувачката на калории може да се зголеми до седум проценти кога е пријатно студено, односно ако температурата во просторијата е под 18 степени.

Ако не сте во можност да вежбате поинтензивно, барем прошетајте. Ова ќе ви помогне, со соодветна собна температура, полесно да заспиете во квалитетен сон. Ќе спиете подобро и во исто време ќе го заштитите мозокот од Алцхајмерова болест.

Спиењето во просторија со пониска температура го помага производството на мелатонин (хормон против стареење со силно антиоксидативно дејство).

Тоа индиректно влијае на одбраната од многу болести, против кои зимските настинки се безопасни. Ако сте настинати, настинката помага да се активира имунолошкиот систем, што ја зголемува способноста за одбрана од инфекции.

Има и други фактори кои ја мотивираат активноста и одржувањето на соодветна тежина, што инаку е важен фактор за здравјето во секое време од годината. Поголемиот дел од телесните масти се бели, додека кафените масти помагаат во согорувањето на мастите и зголемувањето на телесната температура.

Луѓето со понизок индекс на телесна маса (БМИ) имаат поголем дел од кафеави масти. Затоа, маснотиите што се загреваат се постигнуваат со вежбање, а не со несоодветна исхрана, што резултира со таложење на бели масти во телото.

Што се однесува до престојот во затворен простор, доколку централното греење е такво што носите кратки ракави, оставете го прозорецот отворен. Одморот за прошетка ќе ви помогне да го расчистите вашиот ум. Во истражувањето дури е потврдено дека луѓето се попродуктивни ако температурата во просторијата во која се наоѓаат е пониска.

Студот ги стеснува површинските крвни садови, поради што има помалку потење и црвенило, како и производство на себум. Во исто време, секој кој има проблем со истакнати вени на нозете знае дека овој проблем е поизразен во текот на летото.

Алергиите предизвикани од поленот се намалуваат со доаѓањето на посвежо време. Меѓутоа, ако причината е алергија во куќата, состојбата може да се влоши во текот на зимата. Затоа е добро да излезете надвор, да ги проветрувате просториите и да избегнувате сушење алишта во станот, пренесува Vijesti.me.

На крајот, зимата ги зближува луѓето, како и празниците што се во овој период од годината. Не постои активност што може да ги замени придобивките од поминувањето време со саканите, без разлика дали тие се таму како рамо за плачење или како извор на смеа и радост.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img