16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Пожар во Словенија: Се слушаат експлозии, бројните мини го отежнуваат гаснењето на пожарот

НАЈЧИТАНО

Сирените за евакуација се огласија во четвртокот во три карстни села во Словенија. Состојбата на терен е исклучително сериозна, пожарите горат веќе петти ден, а на терен се повеќе од илјада пожарникари. Болничарите и екипите за прва помош се во подготвеност. Во гаснењето на пожарот помагаат словенечките армиски и полициски хеликоптери, а помош пристигнала и од странство. Хрватска испрати авион.

Во карстот се излеале 900.000 литри вода
Словенечката армија соопшти дека воздухопловните сили употребиле 900.000 литри вода за 93 часа во кои биле вклучени во гаснењето на пожарот на Карстот.

За потсетување, регионалниот штаб за цивилна заштита потврди дека утрово во интервенцијата заедно со стотици словенечки пожарникари од целата земја, во интервенцијата помогнале и хрватски ловец и авион Пилатус на словенечката армија, но дека густиот чад над местото на пожар го оневозможува гаснењето на пожарот од воздух, па се чекаат инструкции како понатаму.

За пет дена изгореа повеќе од 2.000 хектари
Пожарот на карстот досега зафатил повеќе од 2.000 хектари земја и според некои проценки, тој е најголемиот досега забележан во Словенија.

18:08 часот
Огнот го менува правецот поради промената на правецот на ветерот
Репортерот на N1 Словенија Јакоб Муровец од терен известува дека пожарот се шири низ Карстот кон Трстеље и патот што води од Темница кон Ренч. Гаснењето на пожарот од воздух продолжува, но поради промена на правецот на ветерот, пожарот повторно може да ја загрози Нова Васа.

 

17:54
Полицијата: Условите секој ден стануваат се позадолжителни
Се огласи и полициската единица која четврти ден од воздух им помага на пожарникарите во гаснењето на пожарите на Карстот.

„Условите секој ден стануваат сè позадолжителни. Практично не го гасиме новиот хеликоптер“, открија тие на Твитер.

Од вчера во воздух помага уште еден полициски хеликоптер, кој со термичка камера открива потенцијални нови жаришта и ги известува пожарникарите. Освен воздух, полицијата на терен им помага и на пожарникарите со употреба на воден топ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО