15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Пожарот се уште е активен на планината Прењ, во ХНК гореле автомобил и семејна куќа

НАЈЧИТАНО

Пожарот се уште е активен на планината Прењ, во ХНК гореле автомобил и семејна куќа Активен пожар има на планината Прењ, во месноста кањон Бијела, каде на непристапен терен гори шума, трева и вегетација, извести во петокот Оперативниот центар за цивилна заштита на ХНК. Состојбата на пожарните места кај Коњиќ е непроменета, горат трупците во внатрешноста на пожарникарството. Во извештајот се наведува дека пожарите кај Коњиќ се под контрола и дека нема потреба од ангажирање на хеликоптер на АФ ​​БиХ. Во последните 24 часа пожарникарите имале уште десет интервенции на подрачјето на Мостар, Чапљина, Читлук и Столац. Гореше автомобил во Гнојнице, семејна куќа во Тасовчиќи, додека во останатите пожари гореше трева и ниска вегетација.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО