16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Пожарот кај Дугопоље е изгаснат, а пожарот кај Муќ е локализиран

НАЈЧИТАНО

Пожарот што избувна во неделата попладне во месноста Коњско кај Дугопоље е изгаснат во понеделник наутро, додека пожарот кај Муќ е локализиран, соопшти Противпожарниот оперативен центар на Сплит.

Во близина на Дугопоље изгореа 16 хектари ниска вегетација и трева, а во неделата попладне во гаснењето учествуваше и пожарникар.Вчера попладне, пожар избувна и во месноста Муќ, кој беше локализиран во текот на ноќта, а од утрово пожарникарите ги санираат последиците од пожарот во кој изгореа околу пет хектари ниска вегетација и трева.

Двата пожари во Далматинска загора се предизвикани од гром што вчера попладне го погоди подрачјето, информираат од пожарникарскиот оперативен центар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО