27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Пожарот кај Дубровник под контрола, но се уште активен

НАЈЧИТАНО

Пожарот кај Дубровник, во кој загина 42-годишен пожарникар, е ставен под контрола, но се уште е активен, објави во понеделникот Хрватскиот противпожарен сојуз.

Во гаснењето на пожарот што избувна во неделата околу пладне над дубровничката населба Орашац учествуваат 101 пожарникар со 26 противпожарни возила од ИВП Дубровник, ЈВП Дубровник Пожарникар и ЈВП Дубровник Приморје и неколку локални ДВД.

Во пожарот беше зафатена трева, ниска вегетација и маки на површина од 87 хектари, а покрај копнените сили се борат и четворица Канаѓани.

Припадник на Јавната противпожарна бригада на Дубровник и припадник на доброволната противпожарна бригада на Орашац Горан Комленац загинале додека ги извршувале своите задачи во гаснењето на пожарот, соопшти рано во понеделникот Хрватскиот противпожарен сојуз.

Вицепремиерот и министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ и началникот на противпожарната служба на Хрватската противпожарна бригада Славко Туцаковиќ ќе бидат достапни за изјави за медиумите во 11 часот пред зградата на ЈВП Пожарникарите во Дубровник – подружница Орашац.

Со нив ќе бидат командантот на противпожарната бригада на Дубровничко-неретванската жупанија Стјепан Симовиќ, командантот на противпожарната бригада на Дубровник Стјепко Крилановиќ и градоначалникот на градот Дубровник и претседателот на дубровничката противпожарна бригада Мато Франковиќ.

Главниот командант на пожарникарите Славко Туцаковиќ и градоначалникот на Дубровник Мато Франковиќ изразија сочувство до семејството до вработените во Јавната противпожарна служба Дубровник пожарникари и членовите на доброволното противпожарно друштво Орашац.

„Повикот што го избра вашиот Горан е еден од најчесните и најблагородните под небото. Оваа заедница ќе го памети по неговата храброст и посветеност на неговиот повик. Секој пожарникар е вистински херој кој треба да се чува како таков додека е тука со нас. Чувар на овој свет, ангел во вечноста“, стои во телеграмата на Франковиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО