16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Пожарот е под контрола, повеќе од двесте пожарникари ноќе го обезбедувале местото на пожарот

НАЈЧИТАНО

Охрабрувачки вести доаѓаат од делот на Карстот Горициа, каде од неделата е изгаснат голем пожар. Според Станко Мочник, ноќниот раководител на интервенцијата, ситуацијата на екстензивното пожарно место е целосно под контрола. На терен се уште околу 200 пожарникари, кои и ноќе го чуваа местото на пожарот.

Како што е наведено во регионалниот штаб на Цивилната одбрана за Северна Приморска, синоќа за многу пожарникари била значително помалку стресна од претходната. Сè уште имало мали поединечни жаришта, но пожарникарите со итни дејствија спречиле нови избивања на пожари. Во исто време, природата исто така им била од голема помош, бидејќи ветрот стивнал.

Сите можеме само да се надеваме дека најлошото помина“, напишаа тие. Воедно предупредија дека на пожарникарите им претстои уште многу работа на терен и секако внимателно следење на состојбата на речиси 400-те хектари опфатени со пожарот. Раководителот на интервенцијата Симон Вендрамин рече дека на терен се уште околу 200 пожарникари кои и ноќе го чувале местото на пожарот, а денеска продолжуваат со чистење на работ и полевање на пожарното место. Како што рече, се уште е малку ветровито, но не се очекува да предизвика сериозни проблеми. „Ситуацијата е под контрола“, увери тој.

Пожарот, кој избувна во неделата наутро во месноста меѓу Реншки врв и населбата Темница, во понеделникот вечерта поради силниот дожд се прошири кон селото Локвица, но пожарникарите успеаја да го спречат само половина километар пред првите куќи. .

Пожарот во понеделникот го изгаснаа повеќе од 400 пожарникари од неколку словенечки противпожарни региони, а на помош им пријдоа пет хеликоптери, меѓу кои и двајца од соседниот италијански регион Фриули-Венеција Џулија. Воздушната поддршка беше добредојдена бидејќи во областа има многу неексплодирани убојни средства од Првата светска војна.

Претседателот на Републиката Борут Пахор и командантот на цивилната одбрана Сречко Шестан денеска ќе го посетат командното место на противпожарната операција во Карст.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО