7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Пожарот во Чвршница забрзано се шири: потребна е меѓународна помош

НАЈЧИТАНО

Пожарот на Чвршница од утринава забрзано се шири, што претставува голема опасност за паркот на природата, изјави за Н1 Марио Чутура, командир на Јавната противпожарна служба Пошушје.

Чутура изјави за N1 дека била побарана и меѓународна помош.

Од утрово пожарот го гаси хеликоптер, но без помош на Канаѓаните од Хрватска и Словенија нема да може да се изгасне“, изјави Чутура за N1.

Треба да се потсети дека Федерацијата Босна и Херцеговина само што формира воздухопловна единица за гаснење пожари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО