26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Пожари зафатија шума на подрачјето на Мармарис, во западната турска провинција Мугла

НАЈЧИТАНО

Пожари зафатија шума на подрачјето на Мармарис, во западната турска провинција Мугла. Пожарникарите се борат со огнените јазици и од копно и од воздух, јави Анадолија.

Областа Хисарон во Мармарис ја зафати пожар, а причината сè уште не е утврдена.

Во гаснењето сега се вклучени 20 хеликоптери и 14 авиони, екипите на терен прават сè што е во нивна моќ.

Министерот за земјоделство и шумарство Вахит Кирисци и министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу, со хеликоптер ги обиколија областите зафатени со пожари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО