7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Пожарите во Франција излегуваат од контрола, жителите се евакуираат

НАЈЧИТАНО

Шумските пожари излегуваат од контрола на југозападот на Франција, продолжува евакуацијата на стотици жители, а пожарникарите се борат со пожарот и во Италија, соопштија во петокот властите на тие земји.

Повеќе од 1.000 француски пожарникари, поддржани од девет Канаѓани, се борат од вторникот за да ги контролираат двата пожари предизвикани од интензивната топлина и силните ветрови.

„Ситуацијата се уште е неповолна“, соопштија властите на департманот Жиронд.

Во пожарите уништени се вкупно 7.300 хектари земја. Само во текот на ноќта од четврток кон петок изгореа 2.000 хектари, соопштија надлежните.

Под контрола е шумскиот пожар што избувна во четвртокот во близина на градот Тараскон на југоистокот на земјата и изгоре најмалку 1.000 хектари.

Еден од двата пожари во Жиронд избувна во близина на градот Ландирас јужно од Бордо. Таму изгореа 4.200 хектари, патиштата беа затворени, а уште 480 жители беа евакуирани, вкупно речиси 1.000.

Вториот пожар, кој веќе изгоре 3.100 хектари, гореше долж брегот на Атлантикот во близина на „Дун Пилат“, најголемата песочна дина во Европа, во областа на заливот Аркахон, над кој можеа да бидат густи облаци од темен чад. видено.

Околу 6.000 луѓе беа евакуирани од околните кампови во средата, а уште 4.000 луѓе во четвртокот наутро.

Три домови и два ресторани се уништени во текот на ноќта во областа, соопштија властите.

Пожарот во Јужен Тирол ставен под контрола
Италијанските пожарникари во петокот објавија дека пожарот во популарната област за пешачење во италијанскиот регион Јужен Тирол е под контрола откако се бореле со огнот во текот на ноќта.

Ангажирани се околу 150 пожарникари, соопштија од противпожарната служба. Во гаснењето на пожарот помогна хеликоптер.

Пожарот го зафатил подрачјето на општината Прад ам Стилфсерјох во близина на границата со Швајцарија.

Регионалните власти предупредија на опасност од нови пожари.

Годинава веќе се евидентирани 40 шумски пожари, двојно повеќе од годишниот просек, соопштија надлежните.

„Една четвртина од шумските пожари оваа година веројатно се предизвикани од догорчиња од цигари“, изјави провинцискиот советник за шумарство Арнолд Шулер.

Со денови пожарникарите ширум Италија се борат со шумските пожари предизвикани од екстремната суша и ветрови. Бројните пожари во близина на општината Наго Торболе, на северниот брег на езерото Гарда, предизвикуваат загриженост од неделата.

Пожарникарите до среда гаснеа неколку помали пожари на површина од 45 хектари, соопшти автономната провинција Тридент.

Шумски пожари беснееја оваа недела во Португалија, Шпанија и Хрватска, а поголемиот дел од Европа беше зафатен од топлотен бран. Во некои делови температурите се искачија и над 40 Целзиусови степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО