5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Подољак побара сојузниците „побрзо да размислат“ за воената помош

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска ги повика сојузниците на Киев „побрзо да размислат” за воена поддршка за Киев, еден ден откако не успеаја да се договорат за испраќање борбени тенкови што ги бара Украина.

– Ќе и помогнете на Украина со потребното оружје и ќе разберете дека нема друга опција за завршување на војната освен поразот на Русија. Но, денешната неодлучност значи дека се повеќе наши луѓе гинат. Секој ден доцнење е смрт за Украинците. Размислете побрзо – напиша Подољак на Твитер.

Сојузниците на Украина оваа недела ветија стотици милиони долари нова воена помош, но не можеа да се договорат на конференцијата во воздухопловната база Рамштајн вчерада испратат тенкови Леопард 2 од германско производство, кои Киев долго време ги бараше.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img