8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Погреб на осумте жртви на крвавиот поход на Бориловиќ

НАЈЧИТАНО

Жртвите од масакрот во Цетиње – Наташа Пејовиќ Мартиновиќ и нејзините синови Машан и Марко, Милан Митровиќ, Горан Ѓуришиќ, како и Димитрије, Даница и Рајко Дрецун ќе бидат погребани денеска.

Да потсетиме, тие загинаа во петокот попладне кога беа убиени во крвав поход од нивниот сосед Вук Бориловиќ, кој и самиот беше убиен истиот ден.

Првите жртви Наташа Мартиновиќ и нејзините синови ќе бидат погребани на локалните гробишта Бајице во 15 часот. Само еден час подоцна, на локалните гробишта во Цетиње ќе биде погребан нивниот кум Милан Митровиќ, кој отишол да види што се случува во куќата на Мартиновиќ.

Во Градац ќе биде погребан Горан Ѓуришиќ, вујкото на убиецот на Бориловиќ кој загина обидувајќи се да го заузда својот братучед.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО