4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Погребот на Корнелиј Ковач во сабота

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Погребот на композиторката Корнелија Ковач, која почина во вторник, ќе биде извршена во сабота на 17 септември во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта.

Погребот ќе се изврши во 14 часот, објави на својот Инстаграм профил неговата ќерка Александра Ковач.
„Со оглед на тоа што на погребот ќе има и стари лица, колеги и пријатели на тато и оние со нарушено здравје, а корона вирусот сè уште зема животи, ги молам сите што сакаат да дојдат да се придржуваат до сите епидемиолошки мерки, да носат маски и одржувајте физичко растојание. Мораме да се грижиме еден за друг, бидејќи невниманието, глупоста и ароганцијата на многумина нè чинеа сите многу“, рече Александра Ковач.

Во вторникот на 81-годишна возраст почина композиторката Корнелија Ковач.

Ковач напиша музика за театар, филмови и телевизија и е автор на бројни хитови. Тој беше член на популарниот сараевски рок бенд Индекси од 1966 година, а во 1968 година се преселил во Белград, каде што ја основал групата Корни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img