Погледнете која замрзна храна е подобро да не ја купувате

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Замрзнатата храна е секогаш добро решение кога сме притиснати за време и сакаме да заштедиме неколку центи. Сепак, според нутриционистот Сигна Сванфелд, некои замрзнати намирници не би требало да се најдат на нашата шопинг листа.

„Има многу одлични опции кои се преполни со хранливи материи и диетални влакна, вклучувајќи замрзнат леб од цели зрна, зеленчук и овошје. Сепак, има и такви кои имаат многу малку хранливи материи и богати со натриум, заситени масти и додаден шеќер. Треба да се стремиме да ги јадеме во помали количини, бидејќи се покажа дека високото внесување на овие намирници го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и дебелина“, известува Index Fit.

Па кои се тие намирници?
Пица
Замрзнатата пица е богата со натриум и заситени масти, за кои Сванфелд тврди дека, доколку се јаде прекумерно, е поврзано со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и дебелина.

лепчиња
Пецивата се идеални за појадок во движење, но обично се богати со заситени масти, што го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести. Тие исто така содржат додаден шеќер, кој го зголемува ризикот од дијабетес тип 2 и дебелина.

Длабоко пржена храна (вклучувајќи помфрит)
Иако можеби се вкусни, пржената храна, особено онаа што е замрзната со додадени конзерванси, е богата со заситени масти и натриум.

„Потрошувачката на големи количини од овие намирници е поврзана со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и дебелина“, објаснува Сванфелд.

Готови оброци
Тие се брзи и удобни, но готовите оброци обично се богати со заситени масти и натриум.

Колачи
Понекогаш копнееме за слатки, но подобро е да се држиме подалеку од замрзнатите сорти. Според нутриционистите, ваквите производи имаат ограничена хранлива вредност, а вишокот калории и масти може да доведат до зголемување на телесната тежина.

Сванфелд советува секогаш да ја проверувате ознаката за исхрана и да барате опции со помалку натриум, додаден шеќер и заситени масти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img