7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Погледнете колку заработуваат директорите на јавните претпријатија во Германија

НАЈЧИТАНО

Директорите на банките заработуваат најмногу на општинско ниво во Германија. Ова го покажува истражувањето на Универзитетот Цепелин во Фридрихсхафен, пишуваат германските медиуми.

Шефовите на финансиските институции заработуваат во просек по 373.000 евра по жител. Менаџерите на Шпаркасе банка со над 670 вработени во просек добиваат дури 466.000 евра. Директорите на државните банки повеќе од тоа чуваат во џебот, односно просечно заработуваат околу 500.000 евра годишно.

Во студијата се наведува дека директорите на болниците заработуваат 236.000 евра, а раководителите на комунални и водоводни претпријатија околу 234.000 евра.

Според германските медиуми, студијата на Универзитетот Цепелин дава увид во структурата на платите на вработените во јавните претпријатија.

Тимот на автори предводен од економистот Улф Папенфус пишува дека само 22 отсто од општинските претпријатија ги објавуваат платите на нивните директори, додека бројот за јавните претпријатија на државно и федерално ниво е најмалку 44 отсто.

Севкупно, авторите ги процениле податоците за платите за 1.140 компании од моментално достапната финансиска 2020 година.

Папенфус за германските медиуми изјави дека се надева на поголема транспарентност на јавните претпријатија

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО