Поглаварот на МПЦ-ОА бара покајание од МРТ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поглаварот на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија г.г. Стефан реагира и бара извинување од МРТ за тоа што за време на синоќешниот Божикен концерт што беше пренесуван на МТВ1 на кајронот наместо титулата „архиепископ охридски и македонски” стоеше скратената титула „архиепископ охридски”.

„За време на вчерашниот Божикен концерт на празнични песни – одржан како завршен дел од манифестацијата „Бадникови поворки”, беше направена груба, се надеваме ненамерна, грешка. Имено, за време на нашиот благодарствен говор на кајронот на МТВ1 наместо титулата „архиепископ охридски и македонски” стоеше скратената титула „архиепископ охридски“.

Не сакајќи да веруваме дека станува збор за свесно или нарачано искривување на титулирањето на поглаварот на Македонската православна црква ‒ охридска архиепископија, ве замолуваме уште денеска во средствата за информирање на јавниот сервис да објавите извинување за овој голем превид. Во спротивно ќе бидеме принудени и ние лично како архиепископ охридски и македонски и сите свештенослужители на Скопската епархија и на други македонски епархии да ја преиспитаме нашата соработка со јавниот сервис, а којашто сè досега, беше исклучително коректна и плодотворната. Верувајќи дека ќе излезете во пресрет на ова наше барање и дека во иднина нема да се прават вакви сериозни грешки, ве поздравуваме со торжествениот христијански позив: Х Р И С Т О С   С Е   Р О Д И!“, се наведува во реакцијата на поглаварот на МПЦ‒ ОА до директорот на МРТВ, Марјан Цветковски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img