17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Повторно се зголемува бројот на инфекции, дали е виновен скриениот омикрон BA.2?

НАЈЧИТАНО

Епидемијата повеќе не се намалува, кривата на инфекција се појави оваа недела. Вчера беа потврдени околу 2.200 случаи, а претходниот вторник во 1850 година. Матеја Логар вели дека по ослободувањето на мерките биле тестирани помалку луѓе, од празниците дошле повеќе инфекции и уделот на позаразната суб-верзија БА.2 се зголемува. Со Новавакс досега се вакцинирани три лица.

Кривата на инфекција повеќе не се намалува. Ова е за очекување, вели шефот на советничката група за ковид, д-р Матеја Логар. Со големото олабавување на мерките, кои кон крајот на февруари ги отворија вратите на продавниците, гостилниците и настаните за невакцинираните, болните или неиспитаните, се укина и масовното тестирање. „Бидејќи луѓето повеќе не мораа да се тестираат за да ја завршат работата, вирусот малку се прошири“, вели Логар. „Но, во последниве денови, луѓето сфатија дека можеби се заразени и отидоа на тестирање, така што сега гледаме повеќе случаи“. Причина за поскапувањето се празниците за време на кои имаше неколку групни собири. „На побавниот пад на епидемијата влијае и олабавувањето на мерките“, додаде тој.

Мерките повторно би биле заострени само доколку бројот на хоспитализирани почне забрзано да расте, што во моментов не е случај. Прво би го ограничиле бројот на луѓе на настаните. На илустрацијата подолу, денот кога владата ги објави мерките е означен со жолто.

Учеството на БА.2 се зголемува
Процентот на подединица на омикрон BA.2, исто така наречен прикриен омикрон, се зголемува. Анализата на Националната лабораторија за здравје, животна средина и храна (NLZOH) покажува дека во неделата меѓу 18 и 25 февруари, околу 20 отсто биле заразени со овој подтип. „Бидејќи податоците ги добиваме наназад, овој удел е секако поголем сега“, вели Матеја Логар. Ова треба да се очекува, бидејќи верзијата BA.2 е околу 30 проценти позаразна од BA.1 и на крајот ќе стане доминантна, како што веќе се случи во некои други европски земји, вклучително и Австрија. „Податоците од други земји не сугерираат дека оваа верзија би предизвикала потешка форма на болеста и значително повеќе хоспитализации“, вели тој, „но тоа влијае на побавното опаѓање на епидемијата“.

Се очекува да опадне интересот за вакцинирање. Околу 2.000 луѓе се вакцинирани од почетокот на март, огромно мнозинство со бустер доза, според податоците на НИЈЗ. Помалку од 200 луѓе се одлучија за првата вакцинација, а само тројца ја избраа вакцината Новавакс што ја добивме неодамна. „Проблемот со оваа вакцина е што имаме многу малку клинички податоци за нејзината ефикасност. Клиничките студии на производителот се направени со оригиналната верзија на Вухан и алфа верзијата, така што не знаеме колку добро штити од делта или омикронска инфекција“, вели Логар. „Сепак, сигурно е дека оваа вакцина штити и од потежок тек на болеста. Вакцината е особено погодна за оние кои не веруваа во вакцините направени со нови технологии, додава тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО