2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Повоената обнова на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Повоената обнова на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра, изјави заменичката директор на Светската банка, Ана Бјерде, пренесуваат денеска дел од американските медиуми. 

– Претходно ние објавивме бројка, пресметана заедно со Европската комисија и Владата на Украина, колку пари ќе бидат потребни за обнова на Украина и таа да се приближи до европските стандарди, на пример во енергетска ефикасност. Според состојбата заклучно со почетокот на јуни, таа цифра беше 350 милијарди евра – изјави Бјерде. 

Според неа, оттогаш таа бројка значително пораснала, приближувајќи се до сегашната оценка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кремљ го демантира Лондон: Џонсон лаже!

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков тврди дека тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин се заканил дека ќе употреби...

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...
spot_img
spot_img
spot_img