23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Повеќе од 30 земјотреси со послаб интензитет се регистрирани во Херцеговина во текот на ноќта, почина 28-годишна девојка, врз глава ѝ паднале камења од куќата

НАЈЧИТАНО

Почина една 28-годишна девојка од Столац во Херцеговина, таа во тешка состојба со возило на Брза помош била пренесена во болницата во Мостар, има и други повредени од земјотресот, јавуваат медиумите во Босна и Херцеговина.

Според медиумите, врз главата на девојката се урнале камења врз куќата, а нејзините родители се здобиле со лесни телесни повреди.

Повеќе од 30 земјотреси со послаб интензитет се регистрирани во Херцеговина во текот на ноќта, покажаа податоците на Републичкиот сеизмолошки завод на Србија кои ги пренесува Кликс.ба.

Најсилниот бил утрово во 4:20 часот, кој бил со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала. Во 2:59 часот бил 4,3 степени, во 2:02 бил 2,6 степени, а во 1:55 бил 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Епицентрите на сите земјотреси биле кај Столац.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО