2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Повеќе од 140.000 луѓе ја напуштиле Црна Гора

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

За 25 години Црна Гора ја напуштиле 140.000 граѓани, 5.000 од нив само лани, а причините за миграцијата, според експертите, се неможноста за заработка, партиските вработувања и општата нестабилност на општеството.

– Повеќе од 140.000 луѓе ја напуштија Црна Гора. Тоа е како два Никшиќи, или како Плевља, Херцег Нови, Жабљак и Савник – изјави Срѓан Периќ од движењето „Преокрет”.

За да се запре овој тренд, на луѓето треба да им се понуди можност самостојно да се реализираат во Црна Гора.

– Тоа е можно, но цената што ја плаќаме, во суштина, поради доминацијата на партиите кои буквално одлучуваат за секое работно место, ги демотивира младите – истакна Периќ.

Според податоците на Монстат од минатата година, во Црна Гора живеат близу 618.000 жители, што е нешто повеќе од 3.000 во однос на 1991 година. Тоа, вели тој, значи голема стагнација, особено во однос на крајот на минатиот милениум.

– Ако Црна Гора имаше природен прираст како помеѓу 1961 и 1991 година во изминатите 30 години, кога порасна од 472.000 на 615.000, денес ќе бевме околу 800.000, а кога на тоа ќе се додадат и луѓето кои се иселиле во тој период, Црна Гора денес со една друга политика би имала над милион жители – смета Периќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...

Ова се градовите со најголем метеж – како помина Љубљана?

Љубљанци поминуваат околу 32 часа годишно во сообраќаен метеж, додека загрепчани дури два дена. Со пандемијата на Ковид-19, дури и нашите градови земаа здив неколку...

Трамп се повика на Петтиот амандман повеќе од 400 пати: „Одговорот е ист“

Објавени се видеа од поранешниот американски претседател Доналд Трамп како се брани пред американското обвинителство поради наводни контроверзни деловни практики во неговата организација Трамп....
spot_img
spot_img
spot_img