7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Повеќе мртви и ранети во руското гранатирање на Харков

НАЈЧИТАНО

Три лица загинаа, а 28 се ранети во понеделникот во руското гранатирање на североисточниот украински град Харков, изјави регионалниот гувернер.

Во рускиот ракетен напад врз градот биле погодени станбени населби, изјави претставник од кабинетот на претседателот.

Русија започна инвазија на Украина на 24 февруари, но негира дека цели на цивили.

Бројот на загинати во рускиот ракетен напад врз станбен блок во источна Украина за време на викендот се искачи на 18 во понеделникот, а спасувачите сè уште ја засилуваат потрагата по преживеани во урнатините на градот Касив Јар, соопштија службите за итни случаи.

Спасувачите се во контакт со две лица заробени во урнатините на петкатната зграда во тој град во регионот на Доњецк, кој беше погоден доцна во саботата, додаваат тие.

„До 8:45 часот на 11 јули… 18 лица загинаа, шестмина се извлечени од урнатините, а околу 137 тони урнатини се расчистени…“, се наведува.

Украинските сили го вратија селото Иванивка во окупираната јужна област Керсон, соопшти во понеделникот украинската пешадиска бригада.

„Од руските окупатори во Иванивка останаа само ужасни сеќавања и „мртва“ воена опрема“, се наведува во соопштението.

Ројтерс не можеше веднаш да го потврди тврдењето.

Во тој крај има неколку села наречени Иванивка. Еден од нив се наоѓа долж линијата на фронтот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО