1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Повеќето платеници во Украина се елиминирани во борбената зона

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Повеќето платеници во Украина се елиминирани во борбената зона, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана. Генерал-мајор Игор Конашенков на утринскиот брифинг објасни дека платениците настрадале поради нискиот степен на обука и недостатокот на искуство, пренесува Б92.

– Стотици украински платеници во Украина беа убиени со ракети со прецизност со голем дострел веднаш штом пристигнаа на воените полигони и единици за обука. Сепак, повеќето беа убиени во борба поради слабата обука – рече тој.

Бројот на странски платеници во Донбас е намален од 6.600 на 3.500. Од почетокот на мај приливот на странски платеници во Украина практично престана, објави Спутник.

Руските воздушно-космички сили погодиле 21 позиција на украинската армија, вклучително и командните центри на екстремистичките баталјони „Кракен“ и „Азов“ во областа Харков, а авијацијата собори еден украински Су-25, додека воздушниот одбранбените системи соборија седум украински беспилотни летала.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Поранешниот британски премиер Џонсон: Путин ми се закани со ракетен напад

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон тврди дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад пред почетокот на инвазијата на Украина. Од...

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на словенечката граница

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на границата со Словенија. Епидемија на птичји грип е потврдена во стопански погон во близина на...
spot_img
spot_img
spot_img