8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Плунката од ковертот реши стар случај на сурови сексуални злосторства во САД

НАЈЧИТАНО

Лижениот раб на пликот со чек за сметка за вода ја запечати пресудата на Американец од Индијана обвинет за серија брутални силувања и кражби во раните 1980-ти, објавија американските медиуми.

Благодарение на доказите за ДНК и новите генеалошки технологии, Стивен Реј Хеслер (59) сега ќе биде зад решетки до крајот на својот живот.

Тој беше осуден на почетокот на април на 650 години затвор по две точки од обвинението за силување, девет точки за девијантно однесување, седум точки од обвинението за кражба што резултираше со телесни повреди и една точка за грабеж, според Бред Ландверлен, обвинител на округот Индијана Шелби.

Судот утврди дека тој извршил повеќекратни сексуални напади за време на рации низ куќите низ областа Шелби во Индијана помеѓу 14 август 1982 година и 17 август 1985 година.

Според Ландверлен, Хеслер среде ноќ упаднал во куќи вооружен и носел маска, ги врзувал, се заканувал, сексуално ги злоставувал и ги силувал своите жртви.

Една од жртвите е 16-годишно дете.

Во еден од нападите, тој и ставил лисици на машката жртва, ја врзал и го удрил со пиштол, поради што човекот со месеци го држел во кома и го принудил да користи инвалидска количка до крајот на животот.

Полицијата со години го лови виновникот, но со мал успех.

Ландверлен рече дека потрагата по осомничениот и неговото гонење биле отежнати бидејќи претходната група истражители обвинила друг локален жител за неколку напади во 1983 година. Човекот погрешно обвинет бил братучед на Хеслер.

Напаѓачот внимавал да не остави докази на местото на злосторството, дури и ги бришел површините по извршувањето на злосторствата.

Меѓутоа, детективите успеале да ја изолираат неговата ДНК во една куќа. Иако ДНК не беше користена во криминалните истраги во тоа време, виталните докази беа зачувани.

Во 2020 година, иследниците предале докази за ДНК на лабораторијата Парабон Нанолабс.

Исто како и во претходните случаи на успешно откривање на сторителот, добиената ДНК беше споредена со огромна количина на генетски податоци собрани од комерцијални генеалошки локации. Нивната анализа покажала мал број поединци кои потенцијално би можеле да остават ДНК на местото на злосторството, од кои еден бил Хеслер.

За да ги потврдат своите сомнежи, на иследниците им требаше свеж примерок од ДНК од Хеслер.

Добиено е од плик кој го лижел за да испрати чек за сметката за вода во него.

Како што се надеваа, ДНК на пликот се совпаѓа со ДНК од местото на злосторството, рече Ландверлен. Обвинителот додаде дека потоа бил земен друг примерок од ДНК директно од образот на Хеслер за да се потврди поврзаноста.

„Стивен Реј Хеслер е еден од најлошите, најопасните, садистички предатори што го имав задоволството да ги бркам во мојата 30-годишна кариера. Тој уживаше во неговите непотребни брутални методи на тероризирање и сексуално мачење на своите жртви“, рече обвинителот Ландверлен.

„Им ветив на жртвите дека целта ќе ми биде тој да оди во затвор до крајот на својот живот.

Хеслер ја негираше вината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО