2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Пловидбена незгода кај Заум во Охридско Езеро предизвикал катамаран кој превезувал туристи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пловидбена незгода се случи попладнево околу 15 часот во водите на Охридското Езеро ,кај месноста викана Заум. Според инфорамциите до кој дојде редакцијата Охридскај до незгодата кога пловен објект „Катамаран“ поради претовар со патници-туристи,во услови на поголем бранму пропаднал десниот дел во водите на Охридското Езеро,а сите патници бзбедно го напуштиле пловниот објект-Катамаран пливајки кон обала кај локалитетот Заум.

Според законите за внатрешна пловидба секој пловен објект има стрикна ознака колку патници може да превезува и секој претовар преставува казниво дело.За потсетување , при бродската несреќа на бродот „Илинден“ кога животот го загубија бугарски граѓани- туристи, основна причина за несреќата беше токму претовар на патници…

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Зеленски сака Украина да постигне целосна победа против Русија

„Рускиот терор мора да изгуби секаде и на секој начин: и на бојното поле и во фактот што во нашата земја не остана ниту...

Франција беше погодена од нов штрајк во вторникот, Британија се подготвува за среда

Вториот штрајк во Франција го прекина производството на електрична енергија, училишните часови и јавниот превоз во вторникот, откако владата најави зголемување на старосната граница...

Полициски комесар на КС поднесе оставка: Еве што кажа

Полицискиот комесар Нусрет Селимовиќ поднесе оставка до министерот за внатрешни работи и до Владата на кантонот Сараево. Неговата изјава ја пренесуваме во целост: „Заштитајќи го интегритетот...
spot_img
spot_img
spot_img