5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Пливањето на отворено море крие сериозен ризик за кој малкумина знаат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Речиси секој сака да плива на отворено море, но новата студија предупредува дека активноста може да е поврзана со сериозна болест на белите дробови: пулмонален едем (SIPE) предизвикан од пливање.Фактори на ризик вклучуваат возраст, температура на ладна вода, многу време поминато во пливање, женски пол, висок крвен притисок и срцеви заболувања. Лекарите нагласуваат дека SIPE може да влијае и на здрави луѓе, а пливачите не добиваат доволно кислород и имаат тешкотии со дишењето.

Точната причина за оваа болест сè уште не е доволно позната, но се јавува кога течноста се акумулира во белите дробови иако капачите не вдишувале вода. Лицето ќе има исклучително тешко дишење, ниско ниво на кислород, како и влажна кашлица, пренесува Science Alert.

Ризикот од заболување од оваа болест при пливање на отворено море исто така не е добро познат, но тоа се ретки случаи, велат кардиолозите од британскиот универзитет Бат.

„СИПЕ првпат е откриен во 1989 година, а се верува дека не се пријавува секој пат. Проценките се дека оваа болест се јавува меѓу 1,1 и 1,8 отсто од случаите“, пишуваат авторите на извештајот.

Штом некое лице ќе доживее SIPE, шансите состојбата да се повтори значително се зголемуваат. „Повторувањето на болеста е честа појава и е пријавена меѓу 13 и 22 проценти од случаите кај нуркачите и пливачите. Епизодите не се секогаш подеднакво тешки и често не бараат хоспитализација; сепак, пациентите мора да бидат информирани за ризиците. Ако еднаш доживеале епизода, треба да се претпостави дека ги имаат предусловите за тоа“, пишуваат авторите.

Студијата донела важно откритие: срцето и белите дробови можат да бидат погодени од оваа болест, како што беше случајот со пациентка во нејзините 50-ти години, која пливала долги растојанија и немала никакви здравствени проблеми во минатото.

Додека пливала на отворено море останала без здив и морала да престане да плива. Со денови по епизодата, таа имаше тешкотии со дишењето. Следниот викенд испливала три километри без никакви проблеми, но една недела подоцна и се вратило отежнато дишење по само 300 метри, а тој пат почнала да кашла крв.

Беше облечена во костим за капење, а ноќе пливаше во вода со температура од 17 степени. „Додека бев на ноќно пливање, почнав да хипервентилирам и сфатив дека не можам да продолжам. За среќа, можев да повикам помош и со чамец ме вратија на брегот“, рекла жената по закрепнувањето.

„Кога излегов од водата, го откопчав костумот и почувствував како моите бели дробови се полнат со вода. Почнав да кашлам и почувствував метален вкус во устата. Кога излегов на светлината, видов дека спутумот ми е розов и пенлив“, се сеќава таа.

Ја однеле во болница, каде и продолжило отежнато дишење, пулсот и бил забрзан и не можела да престане да кашла. При прегледот било откриено дека има течност во белите дробови.

Тестовите на крвта открија високи нивоа на тропонин, протеин кој се наоѓа во мускулите што може да влезе во крвотокот по оштетување на срцевиот мускул. МНР откри миокарден едем – оток во срцевиот мускул припишан на течност – како и знаци на можна фиброза или оштетување на ткивото.

Нејзиното срце и бели дробови инаку изгледале нормални, а симптомите и пулсот и се вратиле во нормала 2 часа откако пристигнала во болница. Четири дена подоцна, нивото на тропонин се врати во нормала. Клиничкиот преглед покажа дека нејзините срцеви и белодробни функции се исто така нормални, иако се уште беа видливи мали знаци на фиброза.

Три месеци по инцидентот, пациентот без никакви проблеми ги поминал физичките тестови.

Иако ова е само еден случај на болеста, тимот вели дека тоа е прв доказ за миокарден едем предизвикан од пливање, снимен со срцева магнетна резонанца. Ова треба да им помогне на лекарите кои ја третираат состојбата да знаат што да бараат, но исто така го подига нивото на свесност кај пливачите за тоа што може да се случи.

Иако се потребни повеќе истражувања, веројатно е дека SIPE е предизвикана од промени во протокот на крв и посилна реакција на крвните садови во белите дробови на студ. Луѓето со структурна срцева болест, висок крвен притисок или задебелени делови на срцевиот мускул се изложени на поголем ризик од развој на SIPE.

Кардиологот Џејмс Олдман и коавторите на студијата велат дека пациентите кои чувствуваат недостаток на здив додека пливаат треба да се тестираат за SIPE. Тие исто така препорачуваат лекарите темелно да ги испитаат циркулаторните системи на пациентите за да бараат проблеми со срцето, кои треба да се решат во рок од неколку дена, како и други симптоми. „МНР на срцето станува мејнстрим тест ширум светот, што значи дека поверојатно е да добиеме нови податоци за случаите на оваа болест. Таму ќе можеме подобро да ја разбереме патологијата на миокардот кај овој недоволно дијагностициран синдром“, велат авторите.

Совет до капачите кои ќе ги почувствуваат овие симптоми е веднаш да излезат од водата и да побараат лекарска помош. Исто така, се препорачува избегнување на антиинфламаторни лекови и пливање со побавно темпо на потопли температури на водата без тесни модни костуми за да им се помогне на пливачите да го намалат ризикот од оваа болест.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img