22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Пленковиќ: Уште еднаш сме сведоци на залудни и лажни обвинувања за протерување на Србите

НАЈЧИТАНО

Премиерот Андреј Пленковиќ во пригодното обраќање во Книн рече дека пресудна е величествената победа во Бура.

По воведниот поздрав на присутните гости, Пленковиќ рече:

„Почитувани граѓани на Книн, сограѓани во татковината и странство, во име на Владата ве поздравувам сите и ви го честитам Денот на победата и Татковинската благодарност, Денот на хрватските бранители и годишнината на ВРО Олуја. Ви благодарам што дојдовте да ја развеселите церемонијата на која ја славиме славната победа во Татковинската војна. Многу ветерани ја жртвуваа својата иднина за иднината на својата татковина, слободата на народот и Хрватска да го добие правото на независност.

Скоро 900 години Хрватите не беа суверени, додека во времето на тектонските промени, со визијата на Туѓман и храброста на бранителите не го реализиравме правото на слобода и држава. Бранителите се камен-темелникот на слободата и демократијата.

Одлучувачка беше величествената победа во Бура. Хрватската војска и полиција го вратија најголемиот дел од окупираните територии, што ни овозможи мирно да се реинтегрираме.

Тоа што се случи во Сребреница беше спречено на Бихаќка. Овозможен е и Дејтонскиот договор, чиј анекс е Уставот на Босна и Херцеговина. Во околностите на агресивната агресија во Украина, уште еднаш ја гледаме цената на слободата. Токму затоа што знаеме како е да се биде жртва на агресија, ја поддржавме Украина и обезбедивме засолниште за 20.000 Украинци. Ќе инсистираме и на уставните права на Хрватите во БиХ, бидејќи нема европска БиХ додека сите нејзини граѓани не бидат легитимно и демократски претставени во органите на земјата. Предуслов за ова е фер изборен закон.

Веќе шеста година водиме политика на почит, достоинство на Татковинската војна и на ветераните. Ја зајакнуваме армијата, полицијата, системот за домашна безбедност. Ова не е само реторика, топол збор, тоа е конкретна политика што ја води Томо Медвед, за што искрено му благодарам. Тоа се манифестираше со носењето на законот за правата на бранителите и нивните семејства, со кој ги исправивме неправдите. Со донесувањето на законот за цивилни жртви целосно го регулиравме ова болно прашање.

Вуковар го прогласивме за место на посебен пиетет, а денот на државноста го вративме на 30 мај. Значително го зголемивме буџетот за бранителите. Значително го подобривме професионалниот и животниот стандард на нашите полицајци.

Благодарни сме и на сите други конституенти, особено на пожарникарите кои спасуваат животи и материјални ресурси.

Војната во Европа ја поткопа безбедноста и нејзините последици се јасни. Иако поминаа 27 години од крајот на војната, тоа не предупредува дека мора да продолжиме да ги зајакнуваме нашите одбранбени способности. Затоа, хрватскиот војник го ставивме во центарот на нашата одбранбена политика. За одбрана издвојуваме 7,6 милијарди куни, што е најмногу од прогласувањето на независноста.

Хрватска се обидуваат да ја разоткријат со залудни и лажни обвинувања за протерување на српското население, иако се знае дека раководството ги принудило да се евакуираат, што и самите покајани го потврдија во Хаг и го потврдија со документи. Најавените обвиненија против хрватските пилоти се неприфатливи, дотолку повеќе што тие потекнуваат од земјата од која започна големосрпската агресија и која не покажува волја да ја признае одговорноста за тој режим на Милошевиќ. Власта цврсто ќе ги штити бранителите и нема да дозволи праведниот, легитимниот, одбранбениот и ослободителен карактер на одбранбената војна да биде доведен во прашање ниту да ги обвинува нашите херои. Како демократска земја, ние сме горди што ги штитиме правата на сите национални малцинства, вклучувајќи го и српското малцинство, чии претставници се членови на Владата.

Србија не соработува со воените злосторници или со прашањето на исчезнатите лица. Ќе работиме на добрососедство, мир, стабилност и дијалог, но истото го очекуваме и од сите наши соседи.

Имајќи предвид колку ветераните дадоа за слободата и демократијата, ние, во ова време кога имаме одговорност да направиме се за зајакнување на економијата, спречување на социјална фрактура и, мислејќи на војниците и полицајците, ќе го дадеме нашиот мал придонес во животот на сите граѓани.

Да живее нашата единствена Хрватска“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО