Пленковиќ разреши двајца министри

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ и претседателот на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) вечерва ги разрешија министерот за градежништво Иван Паладин и министерката за регионален развој и ЕУ фондови Наташа Трамишак. На прес-конференцијата тој ги претстави кандидатите за нивни наследници, првиот човек на пратеничкиот клуб на Хрватската демократска заедница, Бранко Бачиќ, кој ќе биде и вицепремиер, и поранешниот државен секретар во Министерството за регионален развој, Шим. Ерлиќ.Очекувам (Бачиќ) да ја забрза реконструкцијата на Банија и другите делови што беа уништени од земјотресот многу, многу и многу видливо“, рече Пленковиќ за кандидатот за нов министер за градежништво.

Премиерот најави и разрешување на првиот човек на Централниот државен завод за обнова, Гордан Ханжек, велејќи дека се разговара за институционални промени на целокупната архитектура на институциите вклучени во постземјотресната обнова за да се направат важни чекори.

Пленковиќ рече дека самиот Паладин сакал да ја напушти функцијата, додека Трамишак, како што рече, не бил најсреќен што ја напуштил владата.

Медиумите веќе подолго време шпекулираат за заминување на Паладина од функцијата министер за градежништво, бидејќи постои големо незадоволство од бавноста на целиот процес на реконструкција. На таа функција дојде пролетта 2022 година како наследник на тогаш уапсениот Дарко Хорват.

Што се однесува до Трамишак, медиумите шпекулираат дека причините за разрешувањето треба да се бараат во внатрешните конфликти во ХДЗ, бидејќи таа припаѓа на струјата што повремено му се спротивставува на партискиот лидер.

Трамишак на вечерашната прес-конференција рече дека не ги знае причините за разрешувањето и дека не добила соодветен одговор од премиерот. Таа додаде дека ХДЗ е силна партија, дека се менуваат и министри и премиери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img