5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Пленковиќ и Ескобар: Што поскоро да се воспостави влада во БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Загреб се сретна со специјалниот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар

Тие ја допреа и Босна и Херцеговина и ги повикаа партиите што поскоро да формираат влада врз основа на резултатите од изборите од октомври минатата година.

„На средбата со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, за продолжување на соработката меѓу Хрватска и САД во обезбедувањето на стабилноста на Југоисточна Европа. Разговаравме и за важноста од обезбедување понатамошна помош за # Украина. Поддржуваме што поскоро формирање на власти на сите нивоа во Босна и Херцеговина“, се наведува на Твитер профилот на Пленковиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img