Плановите на САД да обучуваат украински војници за користење на системот за ПВО Патриот е уште еден доказ за вмешаноста на Вашингтон во украинскиот конфликт

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Плановите на САД да обучуваат украински војници за користење на системот за ПВО Патриот е уште еден доказ за вмешаноста на Вашингтон во украинскиот конфликт, изјави рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

„Одлуката на Министерството за одбрана на САД да организира курс за обука во Форт Сил, Оклахома е уште една потврда за де факто учеството на Вашингтон во украинскиот конфликт на страната на нацистичките криминалци од Киев“, се наведува во соопштението на Анатолиј Антонов објавено од Руската амбасадата во Вашингтон.

Антонов додава дека вистинската цел на американската администрација е „со рацете на Украина да и нанесе што поголема штета на Русија на бојното поле”.

Обуката на украинската војска ќе започне следната недела во базата Форт Сил во Оклахома, изјави портпаролот на Пентагон, генерал Пет Рајдер. Ќе се обучуваат меѓу 90 и 100 украински воени лица, а обуката ќе трае неколку месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img