3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Пламени јазици, гранатирана метро-станица, заземен е Херсон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Две станбени згради од 9 и 16 ката во областа Свијатошински во Киев гореа. Траорни снимки ги обиколија социјалните мрежи. Спасени се 35 лица, велат градските власти, а за жртви уште не е познато. Истовремено, силна експлозија во метро-станица во местото Лукјанивска ги исплаши жителите кои метрото го користат како скривница.

 

Експлозијата утринава ја оштетила фасадата на метростаницата и канцеларијата на Лукјановска.Лукјановска е прилично блиску до центарот на Киев. Станицата беше затворена поради оштетување.

 

 

Во последните 24 часа руските сили обоија 6 дронови Бајрактар TB2, пренесе агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на министерството. Денеска Руската информативна агенција објави дека воспоставена е целосна контрола врз градот Херсон близу Крим. Од своја страна, Украинците се пофалија дека собориле четири руски хеликоптери и еден авион.

 

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img