7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Плажата во Њујорк затворена поради напад на ајкула, беспилотни летала го надгледуваат брегот

НАЈЧИТАНО

Официјални лица од округот Сафолк ја затворија плажата во Лонг Ајленд за пливање по, како што велат, нападот на ајкула без преседан во кој беше повреден спасител.

Како што јави РТС, спасителот симулирал давеник за време на вежбата кога ајкулата ги каснала за градите и за раката, изјави на прес-конференција извршниот директор на округот Сафолк, Стив Белоне.

Повредите се санирани, а спасувачот е во „многу добра состојба“, рече Белоне.

„Ако ќе имате средба со ајкула, ова е веројатно најдоброто сценарио што можете да го имате“. Ваков инцидент никогаш не се случил. Се надеваме дека тоа никогаш повеќе нема да се повтори“, изјави Белоне.

Тој истакнува дека по нападот била забележана уште една ајкула, иако не е јасно дали се работи за истата ајкула.

Плажата беше затворена за капење до крајот на денот, но се очекува повторно да се отвори во понеделник, а властите ќе ја надгледуваат водата за ајкули.

Џастин Андерсон, надзорник на спасувачите, рече дека во минатото биле ретки видувањата на ајкули, но минатото лето хранењето на ајкулата беше алармантно блиску до капачите, што предизвика привремено затворање на базените долж океанскиот брег на Лонг Ајленд.

Извршниот директор на округот Насау, Брус Блејкмен, одржа прес-конференција во петокот на блиската плажа Никерсон за да објави дека окружниот округ ова лето ќе ги зголеми патролите, и со брод и со хеликоптер, за да го покрива брегот на секој час.

Нови стратегии за следење на ајкули
Голем број други одделенија низ Лонг Ајленд почнаа да усвојуваат нови стратегии за следење на ајкули и ги проширија алатките за спасување за да вклучат беспилотни летала, џет скии и даски за веслање, како и онлајн следење на ајкули.

Локалните полициски одделенија сега имаат и задача да патролираат со брод и хеликоптер.

А властите во Флорида во петокот известија дека тинејџерка била касната од ајкула додека пливала околу плажата Китон, југоисточно од Талахаси, главниот град на државата. Ајкула од девет стапки одеднаш почна да ја гризе.

Ханс Волтер, теренски научник од Њујоршкото друштво за зачувување на дивиот свет, кој помина повеќе од една деценија проучувајќи ги ајкулите во водите на Њујорк, рече дека најновата возбуда за ајкулите во близина на плажите е „пренадуена“.

Заканата за луѓето од ајкулите е практично непостоечка, рече Волтер, и нема реални докази дека локалните популации на ајкули се зголемиле во последните години.

„Опасноста за луѓето е бесконечно мала. Овие ајкули не бараат луѓе. Тие талкаат по океанот со милиони години и нема повеќе ајкули овде ниту оваа година, ниту минатата година, ниту претходната година. Ние само бараме повеќе од нив“, смета Волтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО