2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Пијан камионџија минал на црвено и уништил над 30 возила

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Три лица се повредени кога пијан возач на камион налетал на повеќе од 30 автомобили во градот Фирт во германската провинција Баварија.

Камионот, управуван од 50-годишен Турчин, поминал на црвено светло на раскрсница, се судрил со автомобил, а потоа налетал на повеќе од 30 паркирани возила.

 

Голем број автомобили се сериозно оштетени, а избувна и пожар во кој целосно изгореа некои од возилата.

По судирот камионот се запалил, а пламенот се проширил на делови од станбени згради, поради што неколку станари беа евакуирани.

Според информациите од полицијата повреден е возачот на камионот, како и возачот на автомобилот со кој се судрил камионот кога поминал на црвено светло, а исто така и еден пешак е повреден.

 

– Никогаш не сум видел таков размер на уништување. Можеме само да ја замислиме силата со која камионот удрил во автомобилите. Можеше да се случи кошмарно сценарио доколку на улицата имаше повеќе пешаци – изјави портпаролот на полицијата за германски Билд, опишувајќи го местото на несреќата. Штетата се проценува на меѓу 400.000 и 500.000 евра.

Полицијата го уапсила возачот, 50-годишниот турски државјанин без постојан престој во Германија. Веднаш по несреќата му бил направен алкотест, а од полицијата велат дека бил далеку над секоја дозволена граница на алкохол во крвта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

HZZO додаде нов лек за лекување на деца на основната листа

Хрватскиот завод за здравствено осигурување (ХЗЗО) ќе продолжи да финансира лекари без специјализација и стажирање за здравствени работници, но на списокот на лекови се...

Петте најдобри земји за добивање двојно државјанство

Како што се менува светот, така се менуваат и опциите за добивање второ државјанство. Travel Daily News ги наведува петте најдобри земји за второ државјанство...

Андреа Петковиќ: Како Горан да е најголемиот ривал на Новак

Поранешната германска тенисерка Андреа Петковиќ го коментираше учеството на Новак Ѓоковиќ во Мелбурн во врска со односот меѓу него и Горан Иванишевиќ, кој неколку...
spot_img
spot_img
spot_img